Baza obiektów

Fortyfikacje w Polsce XIX i XXw 

Nr 0061


Teren: 

Polska północna Przybliżona pozycja (zapora p.panc.)

Rodzaj obiektu

Zespół obiektów  53°28'37.57"N 20°25'3.17"E

Linia fortyfikacyjna

Niemiecka Pozycja Olsztynecka Zobacz na mapie
Lokalizacja Bolejny 53.477103, 20.417547
Opis obiektu 1. Schron jest niewidoczny z drogi. Teren jest zarośnięty lasem i chaszczami trzeba trochę poszukać. Wejście znajduje się w zagłębieniu terenu od strony wschodniej. Częściowo zasypane jest piaskiem i stertą starych śmieci. Praktycznie bez usunięcia przeszkód wejście jest niemożliwe. Przypuszczalnie jest to schron bierny piechoty i amunicji o konstrukcji żelbetonowej identyczny jak we wsi Żelazno.

2. Przy rowie po lewej stronie drogi pozostałości po kochbunkrze. Rów przeciwczołgowy ciągnie się ok. 1,5 km w kierunku północno-wschodnim, a następnie skręca w kierunku wschodnim do jeziora Krzyż. W pobliżu rowu zlokalizowane są różne typu kochbunkrów - pojedyncze i ze studniami amunicyjnymi w większości przyrytych pokrywami bojowymi z prowadnicami dla podstawy MG. Stan ich jest różny - w większości częściowo zasypane i zarośnięte. Po prawej stronie drogi za przesmykiem między jeziorami Bolejny i Wólkowskim przy lesie pozostałości zapór przeciwczołgowych i dalszy ciąg rowu ciągnącego się wzdłuż północnego brzegu jeziora Bolejny do wsi Żelazno, a następnie w kierunku linii kolejowej Nidzica-Olsztynek. W okolicach Żelazna kilka dobrze zachowanych kochbunkrów.

3. Schron bojowy typu B1 (B1-19). Dosyć dobrze zachowany. Identyczny jak przy drodze nr 7 na wysokości Waplewa. Dobrze zachowane charakterystyczne płyty pancerne, we wnętrzu na ścianach resztki napisów w języku niemieckim. Kilka lat temu schron posiadał bardzo dobrze zachowane drzwi pancerne ze strzelnicami dla broni ręcznej ( wejściowe i do kazamaty PAK ). Niestety "zaopiekowali" się nimi prawdopodobnie zbieracze złomu - przy pozostałościach zawias ślady po cięciu palnikiem.

(Aktualizacja 10.2010) Na południe od drogi na Wólkę Orłowską (przy drodze gruntowej na Łynę) między małymi jeziorami znajduje się zapora p.panc. z 1944 roku ze stalowo betonowych słupów wkopanych w ziemię. (...) 

 
Opis dojazdu 1. Z drogi nr 7 ( Warszawa-Gdańsk ) w Witramowie skręcić w drogę na Łynę ( Napiwodę ). Schron znajduje się we wzniesieniu po lewej stronie drogi przed pierwszymi zabudowaniami wsi Bolejny. 

2. Ok. 250 m za wsią Bolejny widoczne po lewej stronie drogi pozostałości rowu przeciwczołgowego.

3. Z drogi nr 7 (Warszawa-Gdańsk) w Witramowie skręcić w drogę na Łynę (Napiwodę). Po minięciu wsi Bolejny i rowu przeciwczołgowego droga biegnie przy północnym brzegu jeziora Wólkowskiego. Przy końcu jeziora ostry zakręt w prawo i jednoczesne obniżenie drogi. Schron znajduje się przed zakrętem po lewej stronie kilkanaście metrów od drogi.

 
Autor wpisu

 

Jacek O. adler2@wp.pl
Inne informacje Z informacji uzyskanych od starych mieszkańców Bolejn jest to schron o dwóch komorach ( wg innych wersji trzech ). Wśród okolicznych mieszkańców krąży o nim wiele legend, których nie należy brać na serio z uwagi że w większości jest to ludność napływowa po II Wojnie Światowej.
Uwagi 2. W latach dziewięćdziesiątych część kochbunkrów zlokalizowanych w obrębie pól uprawnych została zasypana lub wykopana i rozbita.

3. Zakręt przy którym znajduje się bunkier jest dosyć niebezpieczny. Szuwary ograniczają widoczność, wiosną często prawa strona drogi zalana. Uwaga na ruch lokalny (motocykliści, maszyny rolnicze). Samochód najlepiej zaparkować za zakrętem na polanie po prawej stronie.

 

Zobacz też:
 
Chcesz uzupełnić wpis? 
Chcesz dopisać nowy obiekt?

 

UWAGA: Zwiedzanie tylko na własną odpowiedzialność !  We wszystkich obiektach należy zachować szczególną ostrożność !
Wszelkie informacje podawane są na odpowiedzialność  autorów.
Dane osobowe podano za zgodą autora wpisu.

 

 © Fortyfikacje w Polsce/ http://www.fortress.prv.pl / Forti 2006